Odvisnost od telefona med mladostniki
Zadnje čase se na nas vse pogosteje obračajo starši, ki pri svojem otroku oz. mladostniku opažajo znake odvisnosti od telefona. Največkrat poročajo o:
- nezainteresiranosti za vse, kar ni telefon,
- o zalepljenosti za ekran – težko se več kot 5 minut pogovarjajo, ne da bi vmes vsaj pokukali na telefon,
- telefona nikoli ne izpustijo iz rok, niti za nekaj minut,
- izgubljajo občutek za čas,
- imajo zdravstvene težave,
- težave s koncentracijo,
- pogosto imajo težave s spanjem,
- postajajo vse bolj razdražljivi in konfliktni,
- večino prostega časa preživijo doma,
- s prijatelji komunicirajo večinoma prek telefona in redko v živo.
Otroci oz. mladostniki, ki so odvisni od uporabe telefona pogosto izgubijo občutek za čas. Nimajo realne predstave o tem, koliko so na telefonu.
Pred nekaj dnevi sem govorila z najstnikom, ki je poročal o težavah na področju učenja. Težko se je zbral, ni bil motiviran za učenje, ko se je le uspel lotiti učenja, je po 5 minutah izgubil koncentracijo. Učil se je lahko le, če je bil ob njem nekdo, ki ga je vztrajno “priklapljal” nazaj na učenje.
V prašala sem ga, kaj počne popoldan. Povedal je, da nič posebnega. Večinoma je doma. Takoj sem pomislila – to pa ni dobro. Vprašala sem ga, če igra igrice, je na telefonu, gleda televizijo. Povedal je, da je na telefonu. Koliko časa? Približno 3 ure na dan. Vedela sem, da temu ni tako. Vprašala sem, če bi aplikacija, ki kaže uporabo telefona pokazala isti čas. Pove, da misli, da ja. Prosim ga, če lahko preveri. Ura je bila 9.15 zjutraj. Aplikacija je pokazala 2 uri in 45 minut uporabe telefona. Prosila sem ga, da preveri še za včerajšnji dan. Opazim šokiran pogled – 13 ur in 22 minut. Preverila sem še, kdaj hodi spat – ob 22. uri, brez telefona, ker ga ob 21.30 ugasne in da mami. Dobi ga šele zjutraj. Zakaj? Ker je bil sicer do 2. zjutraj na telefonu.
To nikakor ni osamljen primer. Takih primerov je vse več. Mnogi izmed mladostnikov so dolgo tudi uspešni v šoli, niso težavni in s problematiko odvisnosti od telefona se zato dolgo ne ukvarjamo – bo že, saj je najstnik. Pa vendar – ko pridemo do tega, da najstnik praktično vsako minuto budnosti pogleda na telefon – je že veliko zamujenega. Smo na točki, ko se moramo zavedati, da bomo našemu otroku težko pomagali premagati odvisnost. Gre za odvisnost kot je vsaka druga – samo s pogovorom ne bo šlo. S popolno prepovedjo uporabe telefona tudi ne. Kaj pa lahko naredite?
Če presodite, da vaš otrok telefon uporablja v preveliki meri …
- Čim prej omejite uporabo (prepovejte uporabo ponoči, med obroki, vsaj kakšno uro na dan naj otrok telefon pospravi nekam, kjer ga ne vidi).
- Dogovorite se, da bo postopoma zmanjšal uporabo – sam ne bo zmogel, najlažje je, če telefon fizično umakne (ga npr. pospravite vi ob določeni uri).
- Pomaga tudi namestitev različnih aplikacij, ki pomagajo pri nadzoru uporabe telefona – z opozorili, blokiranjem itd.
- Dogovor o času, ki je dovoljen na telefonu – če presežeš ta čas, ti odvzamemo telefon (pa vendar bodite pozorni – priporočamo, da čas zmanjšujete postopno).
- Uvedite digitalni sončni zahod (kdaj je čas za spanje in kdaj otrok telefon ugasne).
- Spodbudite otroka, da gre kdaj ven brez telefona.
- Bodite zgled – dogovorite se, da boste skupaj delali na tem, da se uporaba telefona zmanjša.
- Spodbudite otroka k prostočasnim dejavnostim, hobijem, … Pomembno je, da se zamoti in kvalitetno izrabi prosti čas.
Če potrebujete konkretne usmeritve, pomoč, nasvet nam pišite. Pomagali vam bomo ali pa vas bomo napotili v ustreznejše oblike pomoči.