Kako pride do izgorelosti?
Kako pride do izgorelosti pri zaposlenih v vzgoji in izobraževanju? Zakaj je ta med njimi tako pogosta?
Veliko je govora o izgorelosti, a poglejmo si najprej na kratko – kaj to izgorelost med učitelji sploh je?
O izgorelosti govorimo, ko pride pri posamezniku do čustvene izpraznjenosti, izgube motivacije in zavzetosti za delo. Tako stanje lahko spremljajo številni telesni in psihični simptomi, od utrujenosti, do močnega občutka frustriranosti. V šolskem okolju se lahko to kaže bodisi kot nemotiviranost za delo, bodisi kot cinizem, nesramnost do sodelavcev, pesimizem, negativizem.
Izgorelost ni stanje, do katerega pride, ker smo slabi učitelji in ker ne bi bili dovolj močni, dovolj zavzeti, dovolj motivirani, še najmanj zato, ker ne bi bili pravi ljudje za ta poklic!
V resnici je ravno nasprotno. Izgorelost je kronično stanje, ki je posledica izčrpanosti zaradi prezavzetosti. Je oblika miselne izčrpanosti, ki je posledica naše notranje nuje, da bi dosegli nek svoj cilj, pričakovanja. Do izčrpanosti pride, ker predanost nekim pričakovanjem, načinu življenja, ali odnosom ne prinesejo pričakovane nagrade oz. izida.
Nujno je torej, da prepoznamo svoja pričakovanja in da delamo na svoji osebni rasti. Na ta način bomo sproti zmanjševali neskladja med sabo in zahtevami delovnega mesta oz. izidi na delovnem mestu.